ZNAČKY

SALOMON

Zdálo by se, že počátek téhle obří ryby v moři sportovního vybavení a snad i newschool legendy  sahá až k moudrému králi Šalamounovi, po jehož smrti  se žel dříve konzistentní Izrael rozpadl na dvě království. Další indície pak připlouvá ze Šalamounových ostrovů v západní Oceánii, kde byly snad kdysi Teneighty vyvrhnuty rovnou ze srdce jednoho z mocných vulkánů. Odtud pak na hřbetech lososů doputovaly prostorem a časem do Spojených států roku 98, kde konečně přišla jejich pravá chvíle k přepsání historie. Jsou to pravda jen mýty, nikdo dnes neví, jak to doopravdy bylo.

Pravda je, že Salomon už je na freeski scéně opravdu legendou. Jednak proto, že jako první velká ski značka zařadila freestyle lyži do svojí nabídky, a samozřejmě i pro nepřekonatelný model bot SPK. Dodnes se odvětví freeski věnuje u Salomonu velká pozornost, provozuje vlastní freeski TV a chrlí ročně mnoho modelů roztodivných rozměrů a barev. Pod svými křídly odchoval Salomon třeba Simona Dumonta nebo Sammyho Carlsona. Dodnes mu zůstává věrný Bobby Brown nebo třeba náš kaskáčský oblíbenec Kaj Zackrisson. Ať žijou salámy!…hlavně teda gothaj s octem a cibulí.

 

FULL TILT

Čistě core newschool brand, jehož věhlas a obecný respekt není třeba zdůrazňovat. Full Tilt vyrábí boty neporovnatelných vlastností, protože se dodnes drží přes třicet let starého konceptu trojdílného skeletu. Nejvýraznější prvek boty je žebrovitě členěný jazyk, který respektuje přirozený ohyb nohy v kotníku a zaručuje tak rovnoměrný flex. Prvně byla tahle technologie vyvinuta v 70. letech v NASA pro pohyb kosmonautů po povrchu Měsíce. Od té doby prošla slávou i úpadkem v rodině Raichlů, přičemž dnes se těší zase obří oblibě díky značce Full Tilt, která důkladně zrevidovala a zdokonalila každou píď boty. Momentálně FT nabízí 13 různě modifikovaných modelů bot pro freestyle, freeride, muže, ženy i děti a na trhu působí jako pravý headliner v segmentu freeski obutí. Důkazem jsou samozřejmě jezdci, kteří tyhle škrpále denodenně nazouvají, aby jejich poselství šířili dál do světa, jsou to: Tom Wallisch, Mike Hornbeck, Henrik Harlaut, Phil Casabon a dalších asi 40 světových freestylerů nebo Seth Morisson, Zach Crist atd.

 

LINE

Další klasici na trhu, kteří produkují neuvěřitelné zimní náčiní už od roku 98. Uvádí se, že Line je jedna z prvních značek, která začala vyrábět lyže se zahnutejma patkama. Zakladatel Jason Levinthal si v roce 1995 ve svých 21 letech lámal hlavu, jak si zajezdit na lyžích tak, aby to bylo stejně zábavné, jako na zrovna obrovsky populárním snowboardu. První lyže se zahnutou patkou vymyslel v rámci projektu své závěrečné školní práce a zkonstruoval u sebe v garáži. Tyto prototypy byly krátké, dneska bysme řekli shorty nebo blady.  I tak je ale kluci neváhali brát do snowparků a zkoušet trikovat. Pomalu se formující firma Line pak vyšla v roce 98, překvapivě spolu se Salomonem, s plnohodnotným modelem dlouhé twintipové lyže, a předurčila tak následující vývoj v lyžařském průmyslu. Od té doby se stalo zvykem vnímat Line jako jeden z progresivních článků freeski scény se skvělými designy, trefným marketingem a seriálem Travelling Circus. Tahle zábavná road série tripů za sněhem partičky kolem LJ Strenia, Willa Wessona nebo Iana Camptona baví diváky svým stylem a nápadama a dělá Linu správnou image. Prostě ski and destroy, skiing is fun, ski or die atd.

podporovaní: Eric Pollard, LJ Strenio, Will Wesson, Ian Campton, Andy Parry, Roy Kittler, Sämi Ortlieb, Robin Kaleta, Zuzička Stromková atd.

 

MOMENT

2004 – první vyrobený pár, 2006 – výroba lyží pro přátele + první prodaný pár, od té doby dvojnásobný prodej každý rok po celém světě, stále ručně, stále z nejlepšího amerického dřeva, stále ukrutně stylově. To je taková minibilance nevadské značky všech srdcařů a zarputilců Moment. Tahle firma je skvělá ukázka toho, jak jdou věci správně, pokud se dělají poctivě a s plnou pozorností. Každý rok je z celkového obrazu Momentů cítit pokrok – webovky, katalog, oblečení, designy – to všechno je zas o něco dál než loni. Momenty rozezná od ostatních desek na první pohled i šimpanz a to díky designu. Špičky a paty totiž neřežou kulatě, ale do úhlů, navíc se s top sheetama neskutečně mazlí. Vrchní grafik Max Miller má dostatečnou volnost v motivech, a tak je každý pár lyží uměleckým dílem. Svým design codem jsou tak trendy, že by se je nemusel stydět nosit v kabele leckterej hipster… a co teprve ty trika! Jestli se ale říká, že každá sranda něco stojí, u Momentů to platí sto procentně. Zároveň za to ale tahle sranda opravdu stojí. Je to totiž čistý potěšení.

podporovaní: Josh Bibby, Carston Oliver…