Salomon SPK vs Ghost FS

Jasně, jasně, jasně, vzniká nám tady informační vakuum ohledně nástupce charizmatickejch SPKček, tak se to pokusíme trochu napravit a možná zmírnit bolest po jejich odchodu. Obecně se ví, že oproti FT seděly SPK lidem s širší nohou pod nártem, ale taky to byly větší bačkory. Tahle tonážnost a tlustostěnnost se právě s příchodem Ghostů zmenšuje a Salomony tak chtějí být taky dostatečně lehký a přesný, tudíž o něco ultimátnější, tenčí a přiléhavější. Ovšem šířka kopyta v nejširším momentě nohy je pořád shovívavých 100mm.


Takže celá freeski řada obsahuje bezpočet modelů Quest, což je taková allterrain bota se stoupací funkcí a 4 modely s označením Ghost, který se pak dělí podle tuhosti a určení na spíš freestyle (Ghost FS 80 Ghost FS 90) a spíš freeride (Ghost 110 a Ghost 130). Budeme tu řešit boty Ghost FS. Už v ruce je znát, že bota je lehčí (pro velikost 26,5 váží 4,3 kilo/pár) a vůbec působí subtilnějším dojmem. Šlupka vrchní skořepiny a botička tvoří kompaktní celek s dojmem spíš raceový boty, než žvejkačkovýho přeskáče pro Hervis. Jednou z technikálií jsou dvě tuhosti skeletu; kolem chodidla je polyurethan pevnější a líp nohu podrží, kolem holeně je manžeta z ohleduplnější směsy. Klasicky nechybí SCS systém absorbující nárazy, jak v podobě tlumiče na lýtka, tak vyměkčenýho jazyka na holeni pro dopady na switch. Pod patou je tlustá vrstva tužší absorbční hmoty, dál pod chodidlem měkčí a tenčí. Botička je vypejkací a podle potřeby s utahovací tkaničkou nebo bez u modelu FS 90. Obě tuhostní varianty modelu se od sebe moc neliší, kromě toho, že FS 80 mají 35 mm širokej pásek kolem holeně, FS 90 mají 50 mm.

 

A teď přichází ta palčivá část (a to doslova). Totiž mizí nám SCS měkouše na palci u nohy, a my se ptáme, ruku na srdce, kdo z nás je bude skutečně bytostně postrádat? Velikost tužšího modelu bohužel končí u maximálky 295 mm mondo a osmdesátková verze splňuje velikostní kritéria juniorů a důchodkyň s maximální velikostí mondo 270 mm.

 

Na zúžení počtu modelů freeski přeskáčů u Salomonu se dá dívat samozřejmě z celý řady úhlů a perspektiv, nám to ale přijde minimálně jako diskutabilní tah v kontextu velký oblíbenosti SPK a budoucnosti našeho sportu, kterej udělal velkej krok směrem k dospělosti přijetím na Olympijský hry. Doufejme, že se pohled velkosalomonárního firemničení v budoucnu změní a dočkáme se více modelů. Zdržujem se hodnocení designu, jinak ale Salomon vypravuje do světa zase solidní botu, která z SPKček naprosto vychází a bez týhle geneze by Ghosty ne mohly v letošní podobě vůbec existovat.


Salomon Ghost FS 90

Salomon Ghost FS 80

Salomon Ghost 130

Salomon Ghost 110